Παράθεση Αρχική ανάρτηση από ISMINI_82 Προβολή Ανάρτησης
Ενταξει συμφωνουμε σε αυτο.Οι κατασκευες ομως που επιτρεπονται υπογεια και υπεργεια στους ακαλυπτους συμφωνα με τις παραγραφους 6 και 7 ειναι επιτρεπτες και εντος Δ αν και δεν αναγραφονται στην &4 του ιδιου αρθρου ?

Παραδειγμα: Στην παραγραφο 6 αναφερει οτι μπορω στον ακαλυπτο να εχω περγκολα.Στην παραγραφο 4 δεν αναφερεται κατι τετοιο.Αλλο παραδειγμα ειναι η συστοιχία επίτοιχων λεβήτων ή η Δεξαμενή αερίου καυσίμου ουτε αυτα αναφερονται στην &4.
Αν η απαντηση ειναι ναι πως ειμαστε κατοχυρωμενοι σε μια οποιαδηποτε "κατασταση" οταν η παραγραφος 4 αναφερει καθαρα και ρητα:
Μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου επιτρέπονται
-στεγασμένοι ανελκυστήρες οχημάτων,
-σκίαστρα,
-προστεγάσματα,
-αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία, σύμφωνα με το Αρθ-16 ,
-καθώς και κατασκευές για την εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων.


Δεν αναγραφετε πουθενα ουτε πχ η περγκολα ουτε η δεξαμενη αεριου ουτε οι επιτοιχοι λεβητες
H απάντηση της Πολεοδομίας για αυτό το θέμα είναι ότι δεν επιτρέπονται μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ και δ διότι όπως αναφέρθηκες ISMINI στο άρθρο 17 παρ.4 δεν αναφέρεται στο ότι επιτρέπεται η μπαζωμένη βεράντα μέσα στο Δ...οπότε δεν μου το περνάει...εδώ υπάρχει ασάφεια του νόμου όπου το θεωρώ παρατραβηγμένο να μην επιτρέπεται μέσα στο Δ τέτοιου είδους διαμορφώσεις...θεωρώ ότι είναι στην κρίση του κάθε υπαλλήλου της εκάστοτε πολεοδομίας...σε άλλη πολεοδομία μου απάντήσαν ότι τα περνάνε κανονικά ως διαμόρφωση περιβάλλοντος δίχως πρόβλημα και ας είναι μέσα στα Δ & δ....